A bioszén olyan anyag, amely lehetővé teszi a talaj termékenységének növelését, szerkezetének, és vízmegtartó képességének javítását. A bioszenet évszázadok óta használták egyes kultúrák, de mi elfelejtettük. A közelmúltban azonban újjáéledt a biokertészet területén. Ebből a cikkből megtudhatjuk, hogyan készítsünk bioszenet a talaj táplálására.
A bioszenet manapság egyre gyakrabban fedezik fel mind az otthoni kertészkedők, mind a termelők, mint a fenntartható élelmiszertermelés egyik fontos segítőjét. Egyre jobban felismerik, hogy fenntarthatóbb biotermesztési módszereket kell kidolgozni, és megoldásokat adni a globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának problémájára is. A bioszenet mindkét probléma egyik lehetséges megoldásaként emlegetik, de a globális szennyezés problémájára is kínál megoldást.
Saját magunk is készíthetünk bioszenet szerves hulladékokból, így saját lakhelyünkön is tehetünk bolygónkért.

 

Mi az a bioszén?

Mielőtt megvizsgálnánk, hogyan készíthetünk bioszenet, először értsük meg, mi is az a bioszén, és miért használjuk.
A bioszén a biomass=biomassza, és a charcoal=faszén szavakból származik. Míg az elkészítéséhez és használatához szükséges tudás évszázadok óta létezik, például az őslakos amazóniaiaknál, maga a szó csak az 1990-es évekből származik, és csak az elmúlt néhány évtizedben került be a köznyelvbe.
A bioszén olyan faszén, amelyet fa, fű, szalma, korpa vagy más szerves „hulladék” anyag hevítésével állítanak elő oxigén hiányában. Ez szénben gazdag, porózus faszenet eredményez, amely hihetetlenül hatékonyan képes megtartani a tápanyagokat.
Ezt a szenet tápanyagokban gazdag szerves anyagok hozzáadásával dúsítják, és a talajba keverik, hogy növeljék a termékenységet.

Miért készítsünk bioszenet?

A bioszén nem csak a kert talajának javítására, termékenységének növelésére, hanem a nedvességmegtartás javítására is szolgál. A szén-dioxid megkötésével fontos és hatékony módja a globális felmelegedés elleni küzdelemnek is. Az elmúlt években a tudósok a bioszén használatát potenciális megoldásként javasolják az üvegházhatású gázok kibocsátása okozta klímaváltozás mérséklésére, valamint a hulladék csökkentésére, és a bioélelmiszer termelés növelésére, különösen a gyengébb talajú területeken.
Érdekes módon a bioszén több szenet képes megkötni, mint a szerves hulladék, vagy a fás anyagok egyszerű komposztálása a kertből. A komposztálás csak az anyagban lévő szén 10-20%-át köti meg, míg a bioszén körülbelül felét köti meg az egyébként felszabaduló szénnek. Tanulmányok szerint, a bioszénnel kezelt termőföld hosszú távon stabil szén elnyelőként működik, ami óriási mértékben csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást.

Hogyan növelheti a bioszén a termékenységet?

A kulcs a szénben gazdag faszén szerkezete, amelyet oxigénmentes hevítéssel lehet létrehozni. Ez egy törékeny anyag, tele van üregekkel, apró repedésekkel, amelyek levegővel teli porózus szerkezetet hoznak létre. Egy szivacsszerű szerkezet keletkezik, amely felszívja, és megtartja a bejuttatott vizet és tápanyagokat.
Amellett, hogy a bioszén javítja a víz- és tápanyag-visszatartást, a termékenységet is javíthatja azáltal, hogy csökkenti a talaj savasságát, biztosítja az egészséges és termékeny növényekhez szükséges káliumot, és olyan talajt hoz létre, amelyben felszaporodnak a mikroorganizmusok, ami elősegíti a talaj mikrobiális egészségét.
Ezen túlmenően vannak olyan vélemények, amelyek szerint a bioszén bizonyos fokú védelmet nyújthat levélbetegségekkel, és talajból eredő betegségekkel szemben.
A talajba kerülés után a faszéntörmeléket földigiliszták és egyéb mikroorganizmusok szétterítik a talajban.

A Biochar története

A prekolumbiai amazóniai törzsek létrehozták a terra pretát (az amazóniai feketeföldet), amely lehetővé tette számukra, hogy növeljék a növénytermesztés hozamát.
Az amerikai kontinensen a korai civilizációk nagy gödröket ástak, és ezeket élelmiszer- és mezőgazdasági hulladékkal töltötték meg. Ezután az összes hulladékot felgyújtották és földdel borították be, nagyjából ugyanúgy, mint a következőkben ismertetett módszernél.
E civilizációk titkait sokan elfelejtették. Az utóbbi években azonban egyre jobban felfigyeltek arra, hogy ezek az ősi gyakorlatok termékenyebb földet teremtettek, és nőtt az érdeklődés a szén megkötése iránt is.

Faszén készítése

Számos különböző módon lehet előállítani a bioszén előállításához szükséges faszenet.
Az alábbiakban ismertetünk egy otthon is használható módszert.

 

Faszén készítés gödörben

Ássunk egy gödröt, és töltsük fel fával. Ezután egyszerűen gyújtsuk meg, majd amikor már parázslik, takarjuk le talajjal, hogy kizárjuk az oxigént. A földtakaró alatt faszén keletkezik.
Bár előfordulhat, hogy némi oxigén is eléri az anyagot, de a legtöbb szénné fog átalakulni.

Saját készítésű égetővel

Egy újrahasznosított kisebb fémhordót helyezünk egy nagyobb dobba, a videón látható módon:

https://youtu.be/O-R-8OPRJz4

Biocharlie néven lehet kapni olyan eszközt amit csak a kandallóba kell rakni.

Hogyan lehet a faszenet bioszénné alakítani?

A faszén bioszénné alakítása azt jelenti, hogy valamilyen termékenységet segítő oldattal „oltjuk” be. Például a gödör módszernél, ha az elkészült anyag már nem füstölög, öntözzük meg tápanyagban gazdag komposzt teával, vagy beáztatjuk ilyen oldatba, amelyet a porózus szén felszív. Vagy áztassunk komposztot, vagy egyéb növényeket vízben. Pl. ismert a csalán, vagy fekete nadálytő ázalék, ami néhány hét alatt igen bűzös lesz. Az így elkészített bioszenet keverjük be a talajba, vagy komposztba. Adhatunk hozzá giliszta teát is, amit a giliszta komposztból nyerünk.

Bioszenet persze lehet az interneten is vásárolnuk, kérdés, hogy valóban az-e? Az is kérdés, hogy a kapható grillező faszenek alkalmasak-e bioszén készítésére? Az alábbi Agrofutura cikkben található információ erről.

Könyvet is lehet kapni a témában az amazonon: Rebecca Oaks: Making Charcoal and Biochar címmel.

Elizabeth Waddington cikke alapján:

https://www.ruralsprout.com/biochar/?fbclid=IwAR1gHcxen6vHNPJTAeVOzQMp2CWH2qV8hp3zRkHf9zQNaH-aa17dq3FkupI

További információk:

https://www.agrofutura.hu/post/biosz%C3%A9n-a-mez%C5%91gazdas%C3%A1g-forradalma
https://www.agraroldal.hu/bioszen.html